Leczenie uzależnień od gier komputerowych w Warszawie | Salus Pro Domo

Dostęp do Internetu niesie ze sobą ogromną ilość zalet. W dzisiejszych czasach jest to okno na świat, ale czasem bywa też przekleństwem. Coraz częściej mówi się o uzależnieniu od gier komputerowych. Świat wirtualny bywa zgubny, zwłaszcza dla młodych osób, które w wolnym czasie potrafią bardzo mocno się w niego wciągnąć. Gry internetowe to nieodłączna część życia bardzo wielu osób w naszym kraju, niekiedy staje się swego rodzaju stylem życia, pozwala na kreowanie własnych postaci, światów czy po prostu przeniesienie własnych problemów do sieci. Bywa to na tyle niebezpieczne, że coraz więcej osób zwraca na to uwagę. Problem z uzależnieniem od komputera jest coraz bardziej powszechny, a przy tym niesie za sobą wiele negatywnych skutków. Salus Pro Domo to specjaliści, którzy zajmują się tego typu nałogami.
Leczenie uzależnień od gier komputerowych w Warszawie

Uzależnienie od gier komputerowych - jak z tym walczyć?

Problem związany z uzależnieniem od gier komputerowych jest coraz bardziej niebezpieczny, a jednocześnie powszechny. Związane jest to głównie z coraz szerszym dostępem do Internetu i technologii, czy też faktem, że coraz młodsze dzieci z nich korzystają. Mózg młodego człowieka bardzo intensywnie i silnie rozwija się w trakcie okresu dorastania, dlatego jest tak mało odporny na jakiekolwiek wpływy czy uzależnienia. Podstawowym krokiem do walki z tym nałogiem nie jest wcale leczenie, przede wszystkim trzeba uświadamiać i zapobiegać od zarodka. Kluczem do sukcesu tutaj jest nauka dzieci od najmłodszych lat jak zdrowo i poprawnie korzystać z Internetu, ograniczać czas spędzony przed ekranem czy szukać alternatyw dla gier internetowych w życiu realnym.

Objawy uzależnienia od gier komputerowych

Większość rodziców nie zdaje sobie sprawy ze skali problemu, jaka idzie za uzależnieniem od gier komputerowych, ale mimo to rozpoznanie takiego nałogu jest dość charakterystyczne i objawia się konkretnymi zachowaniami czy skutkami. Uzależnienie jak każde inne powoduje pewien szereg cech, którymi wyróżnia się każda osoba będąca więźniem nałogu. Przede wszystkim w momencie odstawienia nałogowcy popadają w rozdrażnienie, nieuzasadnione napady złości, wzmaga się konfliktowość z otoczeniem, problemy z koncentracją czy ze snem. To tylko nieliczne z objawów, ponieważ rodzice, kiedy zauważają problem dostrzegają również, że ich dziecko bardzo często zaniedbuje zainteresowania czy relacje w życiu realnym lub też granie staje się ich główną czynnością w ciągu dnia, przez którą bardzo często zaniedbują obowiązki szkolne.

Uzależnienie od gier komputerowych u dzieci - jak leczyć?

Przede wszystkim starać się nie leczyć, a zapobiegać. Jednakże, kiedy problem już zaistniał i jest bardzo poważny, ponieważ osoba uzależniona zaniedbuje wszystko inne w życiu, pogarsza się stan jej psychiki i zdrowia fizycznego, to w takiej sytuacji należy udać się niezwłocznie do specjalisty. Najbardziej skuteczna i pomocna w tym wypadku będzie terapia poznawczo-behawioralna, na której przeanalizuje się każdy etap uzależnienia od zalążka do stanu obecnego. Kluczem do sukcesu tutaj przede wszystkim jest regularne uczęszczanie na tego typu terapię oraz silne wsparcie bliskich osób przy wychodzeniu z nałogu, oraz zrozumienie ze strony otoczenia.