O Kole Filozofów

Koło Naukowe Filozofów powstało właściwie wraz z początkiem uruchomienia studiów filozoficznych na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Dlaczego? Głównie dlatego, że byliśmy przekonani i czuliśmy, że studiowania filozofii nie da się zamknąć… no tak, w studiach!

Zajmowanie się filozofią rozsadza wszelkie schematy, jest zawsze większe, zawsze transgresyjne i transcendujące. I z tej świadomości wyskoczyło Koło, które owszem – jakoś musi funkcjonować, więc i tu niestety pewnych schematów się nie udało uniknąć (wszak samo Koło stanowi formę schematu!. Ich przekraczanie następuje poprzez kręcenie tymże Kołem – ot aporia możliwości transcendencji w pełnej krasie.

Staramy się walczyć o nieustanne przekraczanie granic. Tym jednak, co jest siłą Koła od jego powstania nie jest filozofia, ale filozofujący ludzie – ludzie, którym nieustannie chodzi o owo „więcej”, którzy we wspólnocie i wzajemnych relacjach próbują mierzyć się z zagadkami istnienia – żyć i myśleć w kontekście Whiteheadowskiego pytania: „What is it all about?”. Są to ludzie, którzy pozwolili się porwać na serio Tajemnicy Istnienia i chcą się tym dzielić.

Jak działamy, co robimy, co się u nas dzieje i co proponujemy, można na bieżąco śledzić na naszej stronie, a także na profilu Facebookowym. Jesteśmy otwarci i współpracujemy ze wszystkimi ludźmi dobrej, filozoficznej woli – zarówno ze środowiska AJD, w ramach którego jesteśmy ulokowani, jak spoza niego – wszak staramy się poruszać w szeroko rozumianej przestrzeni społeczno-kulturalnej. Bywają u nas i z nami filozofowie i nie filozofowie, osoby starsze, studenci, licealiści, bo zaproszony jest każdy! Może i Ty pozwolisz się porwać i zaczniesz u nas i z nami bywać? Zapraszamy i do zobaczenia!

– mgr Michał Płóciennik