gfil

Celem cyklu „Górskie filozofowanie” jest zjednoczenie w jednej przestrzeni, zarówno fizycznej, jak i myślowej, przedstawicieli różnych ośrodków akademickich z Polski. 

Uważamy, że byt i warunki jakie on stwarza, również wyznaczają możliwy zakres ludzkiej świadomości. Dlatego, jako organizatorzy chcemy przygotować wszystkim uczestnikom możliwość wspólnotowego zmierzenia się ze szczytami górskimi w atmosferze zarówno indywidualnego namysłu, jak i wspólnego dyskursu.

Całe przedsięwzięcie jest wyjątkowe, ponieważ udział w nim dostarcza wyczerpującego uczucia intelektualnego dialogu, którego rzadko kiedy uczestnicy „klasycznych” konferencji mogą doświadczyć przy okazji innych wydarzeń w Polsce. Ponadto trzy dni wspólnych debat oraz rozmów pozwala zacieśnić więzi między przedstawicielami różnych ośrodków akademickich. Pozwoli to każdemu uczestnikowi zobaczyć i na własnej skórze doświadczyć stylu/perspektyw oraz priorytetów filozoficznych stosowanych w murach innych uczelni niż własna.

Jesteśmy przekonani, że theoria i praxis tworzą w filozofii swoiste compositum, stąd nasze myślowe wyzwanie chcemy osadzić w klimacie górskiej wędrówki – innymi słowy zapraszamy na wspólne wędrowanie górskim szlakiem, połączone z filozoficzną ucztą i noclegiem w schronisku.

Dla najlepszych referentów przewidujemy możliwość publikacji w 5-punktowym czasopiśmie naukowym „Filozofia. Prace Naukowe Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie”.

Kontakt z organizatorami: