3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE

13 stycznia 2019 roku o godzinie 11:00 mieliśmy przyjemność przeprowadzić warsztat popularyzujący filozofię, pt. „Rozum i magia, czyli filozof w świecie fantasy” w ramach 3. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE.

Zajawka: Filozof to taki człowiek, który lubi dużo wiedzieć o różnych rzeczach. Ale jeszcze bardziej lubi zadawać rozmaite pytania, a później długo poszukiwać na nie odpowiedzi. W tym sensie chyba każdy z nas choć trochę jest filozofem. Ale prawdziwym filozofem jest się wtedy, gdy chce się wiedzieć o sprawach najistotniejszych, które dotyczą każdego z nas. Dlatego prawdziwy filozof pyta np. o to, jaki jest sens życia, czym jest dobro, a czym zło, czym jest sprawiedliwość, czy o wszystkim w końcu można się dowiedzieć, a także o to, skąd w ogóle wziął się świat. W trakcie warsztatu spróbujemy zadać te pytania, ale z poziomu świata fantasy. Świat ten jednak będzie się rządził własnymi prawami, zupełnie innymi niż te, które znamy z naszego świata. W tym celu przeniesiemy się do świata magii, który sami zbudujemy z dostępnych artefaktów, ustalając obowiązujące w nim reguły. Następnie zamienimy się w filozofów i przeprowadzając myślowe eksperymenty spróbujemy wspólnie poszukać najtrafniejszych odpowiedzi. Podczas warsztatu zobaczymy również, w jaki sposób trudne wątki filozoficzne zostały wplecione w znane dzieła światowej literatury i kina magicznego oraz przekonamy się o tym, że magia jest kluczem do zaszyfrowanego świata filozofii.

Prowadzący: mgr Michał Płóciennik, dr Grzegorz Sitek, Koło Naukowe Filozofii UJD (Agata Wójcik, Damian Nowak, Kinga Pisula)
Czas trwania: 11:00-11:50
Miejsce: Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, Sala konferencyjna 07
Obszar wiedzy: NAUKI HUMANISTYCZNO-SPOŁECZNE

Program: https://formularze.us.edu.pl/site/index/168

Obraz może zawierać: 5 osób, ludzie stoją

Obraz może zawierać: 1 osoba, stoi