Bushido, czyli droga wojownika

Szanowni Państwo, Drodzy Koledzy i Koleżanki. Zarząd Koła zaprasza Was na pierwsze spotkanie koła w tym semestrze, którego prelegentem będzie mgr Zbigniew Sperka. Spotkanie odbędzie się 14 marca 2018 r. w sali 306 budynku WFH AJD przy al. Armii Krajowej 36a o godz. 17:00.

Celem referatu jest zaprezentowanie filozofii bushido tzw. drogi wojownika – czyli zasad moralnych i obowiązków jakimi powinien wykazywać się samuraj tzn. członek klasy szlacheckiej w feudalnej Japonii.

Japonia okresu Sengoku jidai, Edo i nie tylko, budzi szczególne zainteresowanie na tzw. zachodzie, co też wiąże się z masowym pokazywaniu jej w obrazach popkultury i fałszywą wizją drogi wojownika. Szczególnie jest to widoczne w przypadku rytualnego samobójstwa samurajów, wokół którego narosło wiele mitów i nieprawdziwych twierdzeń, które autor postara się rozjaśnić.
Dzielny Samuraj nie myśli o zwycięstwie bądź przegranej, lecz z oddaniem walczy aż do śmierci. Tylko w ten sposób wypełni on swoje przeznaczenie. Samuraj nie powinien narzekać, nawet w codziennym życiu. Winien mieć się na baczności tak, by nigdy z jego ust nie padło słowo zdradzające jego słabości. Honor, męstwo i posłuszeństwo, to podstawowe obowiązki i zasady moralne jakimi powinien kierować się wolny mężczyzna, jest do kwintesencja bushido, jednak filozofia ta jest o wiele bardziej skomplikowana i subtelna niż można wywnioskować z przytoczonego fragmentu. Zasady bushido mogą wydawać się przestarzałe i obce, jednak droga wojownika jest nadal aktualna, a także bliska każdemu Polakowi o czym wspomina dr Inazo Nitobe.